Na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze má výuka seniorů mnohaletou tradici. Probíhala již před rokem 1989, pochopitelně jinou formou a za jiných podmínek než nyní. Počátkem devadesátých let byla výuka seniorů obnovena nejprve na Fakultě potravinářské a biochemické technologie, následně se připojily i ostatní fakulty školy. V současné době jsou jednotlivé programy (kurzy) realizovány na všech čtyřech fakultách školy. Výuka probíhá za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
O studium je ze strany seniorů neustále velký zájem. Smyslem a posláním kurzů je poskytnout základní úroveň znalostí (a dovedností) ve vyučovaných oborech a seznamovat starší studenty s aktuálními novinkami a zajímavostmi. Podstatná je i skutečnost, že vzdělávání seniorů zaměřené na současné trendy ve společnosti je prevencí jejich určitého posunu na okraj společenského dění a ztrátě kontaktu s okolím. Populární forma výuky, specifická pro práci se seniory, umožňuje představit naše obory způsobem, který pomáhá překonat zažitý odpor laické veřejnosti vůči „chemii“ jako takové.
V neposlední řadě senioři získávají kromě doplnění své kvalifikace i nové kontakty mezi sebou navzájem a nacházejí smysluplné vyplnění svého volného času kontaktem s vysokoškolským prostředím.
Výuka seniorů je velmi příjemná a podnětná i pro pedagogy, kteří se setkávají s neobyčejným zájmem a zodpovědností těchto studentů a mají možnost vnímat jejich názory a životní zkušenosti. O zájmu studentů svědčí i ta skutečnost, že jejich věkové spektrum je velmi široké - od „čerstvých“ důchodců po osoby ve věku přes devadesát let. Vždy se jedná o lidi velmi aktivně žijící, a to bez ohledu na jejich fyzickou kondici. Velmi zajímavým postřehem je skutečnost, že studenti nejsou jen „pražáci“ z nejbližšího okolí, ale jedná se i o mimopražské účastníky, kteří dojíždějí na výuku z míst vzdálených až 100 km.
Na jednotlivých fakultách VŠCHT Praha probíhají následující studijní programy:
- Potraviny a výživa
- Ochrana životního prostředí
- Život s počítačem
- Chemie a svět kolem nás
- S počítačem přátelsky od A do Z
Rozsah výuky je většinou dvě až tři hodiny týdně, a to buď v pravidelných týdenních cyklech, nebo formou přednášky jednou za čtrnáct dní v ekvivalentu čtyř vyučovacích hodin. Výuka probíhá v odpoledních hodinách ve všední dny v budovách VŠCHT Praha.
Výuku zajišťují akademičtí pracovníci VŠCHT Praha a externí spolupracovníci - odborníci z příslušných oborů. Dále se počítá i se zapojením studentů vyšších ročníků studia a doktorandů do výuky.
Integrovaný projekt všech čtyř fakult je v souladu s dlouhodobým záměrem VŠCHT i zainteresovaných fakult v oblasti programů celoživotního vzdělávání. Jedním z cílů projektu je navázání a udržování kontaktu těchto studentů Univerzity třetího věku s pedagogy Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a dalšími odborníky ze spolupracujících institucí a odborníky z praxe. Kontakt se studenty bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů, kteří se do výuky seniorů také zapojují, je pro obě tyto skupiny prospěšný a podnětný. Senioři přijdou do kontaktu s „mládeží“ a studenti zase názorně zjišťují, jak je možné být i v důchodu svěží.