Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (dále jen VŠCHT Praha) je největší vzdělávací institucí svého druhu ve střední a východní Evropě. Navazuje na téměř 200 letou tradici výuky technické chemie v Čechách. Její tradice a rozsáhlý odborný potenciál ji předurčují k výchově špičkových odborníků. Jedním z absolventům VŠCHT Praze je na příklad nositel Nobelovy ceny za chemii Vladimír Prelog, nebo objevitel kontaktních čoček Otto Wichterle a mnoho dalších významných chemiků.
Perspektiva a profil absolventa VŠCHT PrahaVŠCHT Praha spojuje tradici s nejmodernějšími nano- a biotechnologiemi a dalšími progresivními směry a obory ve vědě a výzkumu. Vynikající mezinárodní renomé VŠCHT Praha a schopnost technického a analytického myšlení úspěšného absolventa je VIP vstupenkou k dalšímu studiu zahraničních univerzit. Perspektiva dobře placené a smysluplné práce je zajištěna v rámci spolupráce s nadnárodními firmami, kde se absolventi uplatní na elitních pozicích vedoucích manažerů, vedoucích laboratoří, firemních technologů a vědců.
VŠCHT Praha je oprávněna přidat k bakalářskému diplomu některých oborů označení uznané evropské kvality bakalářského studia „EuroBachelor“. Výhodou pro studenta s tímto titulem je možnost přijetí do magisterského studia na kterékoliv evropské partnerské univerzitě, která je akreditována k udělování této známky, ale i nesporná kvalita příslušného studia.
Informace o programuProgram jazykové a odborné přípravy ke studiu studijních programů akreditovaných na VŠCHT Praha (dále přípravný program) je určen zahraničním studentům, kteří se po jeho úspěšném absolvování chystají k řádnému studiu na některé z fakult VŠCHT Praha:
Roční přípravný program probíhá ve dvou semestrech. Zimní semestr začíná v září a končí v polovině února. Letní semestr začíná v první polovině února a trvá do konce června. V průběhu programu je primárně vyučován český jazyk a odborné předměty v češtině.
Půlroční přípravný program probíhá v letním semestru a je určen pouze uchazečům se znalostí českého jazyka na úrovni B1 dle Společného evropského referenčního rámce. Doba trvání letního semestru je od února do června daného roku, kdy je výuka češtiny doplněna o studium odborných předmětů.
Výuka českého jazykaHlavním cílem výuky českého jazyka o celkovém počtu 440 akademických hodin (88 hodin v půlročním programu) je jeho praktické zvládnutí. Výuka je tudíž zaměřena především na aktivní využívání znalostí jazyka. Po ukončení našich kurzů je student schopný zvládnout náročné komunikační situace a je též plnohodnotně připraven ke studiu odborných předmětů bakalářských nebo magisterských studijních programů. Jazyková příprava probíhá v Institutu cizích jazyků,v jazykové škole s právem provedení státní jazykové zkoušky s.r.o. (dále ICJ) v Praze 1, Štěpánská 644/35, Praha 1.
Výuka odborných předmětůVýuka odborných předmětů probíhá v letním semestru v počtu 180 akademických hodin. Vyučovány jsou předměty základy matematiky, základy chemie a základy fyziky. Výuka probíhá přímo v učebnách VŠCHT Praha pod vedením asistentů a profesorů z řad odborníků VŠCHT Praha.
Cílem výuky odborných předmětů je:
Podmínky pro přijetíPodmínkou přijetí do přípravného programu je ukončené středoškolské vzdělání s maturitou, které bude následně přiznané Ministerstvem školství České republiky v rámci nostrifikace. Dalším kriteriem pro přijetí do přípravného programu je prospěch z odborných předmětů (matematika a chemie) do průměru známkového hodnocení 3,0 včetně (platí pro hodnotící systém 1 - 5, kde 1 je nejlepší), nebo ekvivalentní průměr pro jiné systémy hodnocení.
Dokumentace, vízaPrvním krokem k účasti v programu je odeslání vyplněné elektronické přihlášky ke studiu v přípravném programu (zveřejněné na webu ICJ nebo VŠCHT Praha zde, její anglická verze je zde a ruská verze je zde) na adresu ICJ (info@icj.cz). Veškerou komunikaci týkající se zápisu do přípravného programu má na starosti ICJ. Na základě splněných podmínek pro přijetí do přípravného programu je s uchazečem uzavřena Smlouva o účasti v přípravném programu. Ve smlouvě je uvedena náplň programu, ceny a poplatky spojené se zápisem k účasti na daném programu. Smlouva se podepisuje v českém jazyce a je uvedena zde. Její překlad do ruského jazyka je uveden zde a překlad do angličtiny zde.
Elektronická přihláška ke studiu v jedno semestrálním přípravném kurzu je zveřejněna na webu ICJ nebo VŠCHT Praha zde, její anglická verze je zde a ruská verze je zde. Smlouva se podepisuje v českém jazyce, je uvedena zde, její překlad do ruského jazyka je uveden zde a překlad do angličtiny zde.
Každý účastník přípravného kurzu obdrží od ICJ originály dokumentů, na základě kterých je oprávněn si v místě trvalého bydliště žádat o vyřízení dlouhodobého víza za účelem „studium“ do České republiky. Status „student“ posléze účastníku programu zjednodušuje proceduru spojenou s prodloužením jeho pobytu na území České republiky a zajišťuje celou řadu dalších výhod.
Informace v dalších jazycíchInformace o přípravném programu v anglickém jazyce jsou uvedeny zde.
Ubytování v PrazePro účastníky přípravného programu zajišťuje VŠCHT Praha ubytování a stravování na studentské koleji Volha (http://www.vscht-suz.cz/ubytovani/o-studentskych-kolejich). Tyto služby nejsou zahrnuty v ceně programu.
Úspěšné ukončení programuNa základě úspěšně absolvovaného programu a řádné docházky je účastníkům programu vydáno VŠCHT Praha Osvědčení o absolvování přípravného programu.
KurátorPřijetím do přípravného programu je každému přidělen kurátor ICJ, který uchazeči pomáhá a asistuje při řešení otázek spojených s adaptací v novém prostředí.
ICJ zajišťuje
|
Program jazykové a odborné přípravy ke studiu studijních programů akreditovaných na VŠCHT Praha
Aktualizováno: 17.12.2018 13:09, Autor: Jiří Kroufek